Tirs. d. 22.5.2012
Hovedbiblioteket
10:00 - 19:00
Filial Vestamager
13:00 - 19:00
 
 

Mord og blod

Lise Lotte Larsen

Lise har skrevet denne måneds anbefaling.

Læs mere om hende og de andre anmeldere her.

Blodørn

  

Mord og blod køler i varmen

 

For krimilæsere er der hele tiden godt nyt. Forlagene vælter krimier af sig af alle arter og nationaliteter. Og gudskelov for det, for krimilæsere har tit et nærmest narkomanagtigt forhold til genren.

 

Lad mig som dealer af læsestof pege på et af de nye og lidt anderledes tilbud - Craig Russells foreløbig 3 krimier. De har alt det som vellykkede krimier skal have, og i tilgift serverer de gode portioner Dan Brown-agtig specialviden om lettere nørdede og dybt spændende emner som fx germansk mytologi, eventyr og reinkarnation. Alt sammen som led i et større overordnet tema om europæisk, især tysk kultur og historie der går igennem alle tre bøger.

Hovedpersonen, Jan Fabel, ansat ved Kriminalpolizei i Hamburg, starter i seriens første bind, Blodørn, med at opklare mord hvor ofrene efterlades opsprættede med lungerne trukket ud, en efterligning af et gammelt vikingeritual. Her er virkelig seriøst seriemyrderi, blod og psykopati indover. Ligeså sygt og drastisk som forsiden antyder. Det samme gælder de 2 næste: Mord er ikke noget eventyr og Til evig tid.

Craig Russell er skotte, men fortæller om Hamburg og dens underverden, så man selv får lyst til at nyde en Bockwurst og en Alsterwasser ved en Schnellimbiss langs Elben. Så hvad med at lade ferieturen gå til Hamburg i selskab med Kriminalhauptkommisar Jan Fabel?

 

Hvis man synes Danmark er det bedste sted at være om sommeren, kan jeg anbefale den mest fortryllende ferielæsning - Pia Juuls Mordet på Halland. Den foregår i noget letgenkendelig dansk provins med brostensbelagt torv og en fjord der blinker i udkanten af synsfeltet. Titlen lyder som en krimi og bogen starter med et mord, men her er ikke opklaring i sigte, i stedet indvikling og løse ender. I en krimi forsøger man at løbe så hurtigt som muligt hen over sprog og tekst for at nå til sammenhæng og løsning, her dvæler man i virkelighedstro, gådefuldt rod og kaos, mens fortællingen lader sproget komme til orde. Svalt og forfriskende.

 
 
 
 
 
Tårnby Kommunebiblioteker - Adresser & åbningstider - EAN. Nr.