Tirs. d. 22.5.2012
Hovedbiblioteket
10:00 - 19:00
Filial Vestamager
13:00 - 19:00
 
 

En tur til Sverige

svensk elg

 

Sjov og hygge til alle børnefamilier

- besøg vores naboer over broen

 

Der er så småt ved at være tid til at komme ud i den skønne natur og tage ud i verden på gode endagsture med ungerne

og det er jo oplagt at bruge vores smukke naboland og der er masser af gode oplevelser for store og små lige i nærheden.

 

Her kommer nogle gode ideer og håber I springer ud i det og får en go sommer med jeres dejlige børn

 

Turen går til Malmø

Her finder du oplysninger om stort og små. Alt det du behøver for at få en god oplevlese i Malmø

 

http://www.skanesdjurpark.se/

Fin dyrepark for hele familien. Ligger smukt ca 1 times kørsel fra KBH i et stort skovområde. Der finder alle dyrene fra den smukke Sverige og er mulighed for at få en hel dag til at gå med naturlegeplads, ridning mm.

 

http://www.tosselilla.se/

Kæmpe stort tivoli og badeland med masser af aktiviteter og en dag rækker næsten ikke men der er super sjovt - især på en varm sommerdag

 

http://www.ystaddjurpark.se/

Rigtig hyggeligt dyrepark som er intim og overskuelig og rigtig god for mindre børn. Der findes en super god cafe på stedet og også bade land i sommersæsonnen.

Dyr fra hele verden og der er også et bondegårdstema hvor man kan komme helt tæt på dyrene og der er ponyridning.

 

www.kolmarden.com

Masser af dyr, delfinshow vilde tigre og meget mere

 

http://www.alv.se/

Sveriges fantastiske Astrid Lindgrens verden er absolut et besøg værd. Der er teater og underholdning og mulighed for at komme rundt og lege at man er en del af alle de fantastiske universer hun har skabt.

Også mulighed for at lege hus på stedet og deres campingplads skulle være rigtig go!

 

 
 
 
 
 
Tårnby Kommunebiblioteker - Adresser & åbningstider - EAN. Nr.